Tuesday, 25 February 2014

Thanet School of Dance : Competition Results

Results - ISTD Adult Medallist Competition - Southend - Sunday 23rd February 2014.

Well done to our 4 competitors that went to this event and all came home with trophies!

Solos:
Bronze O50 Quickstep - 3rd Place Denise Wardell
Bronze O50 Mens Quickstep - 3rd Place Steve Wardell
Bronze O50 Jive - 2nd Place Denise Wardell
Bronze O50 Mens Jive - 2nd Place Steve Wardell

O35 Sequence: Princess Mazurka, Ben's Waltz, Brazilian Samba
5th Place Michelle Lees 
6th Place Karen Carpenter

Couples:
Up to Bronze O40 Waltz - 1st Place Steve & Denise Wardell
Up to Bronze O40 CCC - 2nd Place Steve & Denise Wardell

Friday, 21 February 2014

Thanet School of Dance : Upcoming Events

Some dates for your diaries...
 
Sunday 23rd February 2014 - ISTD Adult Ballroom & Latin Qualifier - Southend
 Sunday 6th April - ISTD Ballroom & Latin Qualifier - Gillingham
Sunday 11th May - GDC Ballroom & Latin Fun Comp - Herne Bay
Saturday 5th July (afternoon) - Teddy Bears Picnic demo - King George VI Park
Sunday 6th July - Ballroom & Latin comp - Maidstone
Sunday 14th September - GDC Ballroom & Latin Fun Comp - Herne Bay
Saturday 1st / Sunday 2nd November - Blackpool Grand Finals 2014 - Winter Gardens, Blackpool
Details of competition dances to follow soon.

Thanet School of Dance : Competition Results

Results - GDC Medallist Invitation Competition, Herne Bay - Sunday 26th January 2014.

Well Done to all of our competitors!

Juvenile Ballroom Solo Results:
  First Timers Boys - 5th Owen, 6th Liam
First Timers Girls - Semi Final Jessie-Mae, Quarter Final Tayla
6 & Under - 5th Kaitlyn
8 & Under Girls - 5th Rebecca, Semi Final Harley-Ann & Georgia
8 & Under Boys - 3rd Gabriel
Social Dance Test - Quarter Final Molly, Ellie Reynolds & Owen
Pre-Bronze - 5th Susannah

Juvenile Latin Solo Results:
First Timers Boys - 4th Owen, 7th Liam
First Timers Girls - Semi Final Jessie-Mae & Tayla, Quarter Final Lauren & Sky
6 & Under - Semi Final Kaitlyn
8 & Under Girls - 2nd Harley-Ann, Semi Final Rebecca & Lilly
8 & Under Boys - 5th Gabriel
Social Dance Test - Semi Final Rosie & Daniyah
Pre-Bronze - 5th Susannah

Juvenile Couples Results:
Ballroom 8 & Under - 5th Lilly & Georgia, Semi Final Harley-Ann & Sky
Ballroom To Bronze - Semi Final Owen & Rebecca, Quarter Final Susannah & Tia, Liam & Tayla
Latin 8 & Under - 5th Gabriel & Harley-Ann, Semi Final Lilly & Georgia
Latin To Bronze - 6th Susannah & Tia, Semi Final Jessie-Mae & Molly, Liam & Tayla

Parent & Child Waltz - 5th Michelle & Susannah

Junior Ballroom Solo Results:
First Timers - 3rd Ellie Ward-Webb, Semi Final Ellie Freeston, Ashton, Lydia, Shaun
Social Dance Test - Joint 2nd Robert, 5th Ellie Ward-Webb, 7th Ellie Freeston, Semi Final Ashton & Lydia
Special Needs - 1st Shaun

Junior Latin Solo Results:
First Timers - 1st Ellie Ward-Webb, 5th Ashton
Social Dance Test - 2nd Ellie Ward-Webb, 4th Robert, Semi Final Ashton
Special Needs - 1st Shaun

Junior Couples Results:
Ballroom To Bronze - Semi Final Robert & Daniyah
Latin To Bronze – 6th Ashton & Ellie Ward-Webb, Semi Final Robert & Daniyah, Ellie Freeston & Lydia

Adult Ballroom Solo Results:
U35 Social & Pre-Bronze - 7th Danielle
U35 Silver/Gold - 5th Jennifer
O35 Bronze - 5th Karen

Adult Latin Solo Results:
U35 Silver/Gold - 5th Jennifer
O35 Bronze - 6th Karen

Adult Couples Results:
Ballroom U35 To Bronze - 5th Shaun & Danielle
Latin U35 To Bronze - 4th Shaun & Danielle